Ticarette Anlam Veremediğim Birşey Var?

Emre

Yeni Üye
Katılım
1 Eki 2022
Mesajlar
1
Tepki puanı
0
Puanları
1
İlk kez ticaret yapıyorum ve Ticarette anlayamadığım bir şey var.
Herhangi bir ürünü satmak için piyasa fiyatını geçmemek gerekiyor. Toptan alırsak aldığımız fiyat ile piyasa fiyatı arasında çok küçük bir kâr marjı kalıyor ki geçinmek için çok fazla satabilmek lazım.
Eğer kendimiz üretip satarsak maliyetimiz ile piyasa fiyatı arasındaki aralık biraz daha açılıyor kâr marjı daha da yüksek oluyor. Fakat bu kez de üretmeye emek, zaman, iş gücü ve para harcıyoruz bu kez de yine bi anlamı kalmıyor.

Meselâ 80 liraya satacağım bir ürünü hazır alırsam 10 lira civarında anca net kârım oluyor. Kendim ürettirirsem 25 lira net kârım oluyor. Fakat bu kez de hammadde almak üreticiyi yönetmek ürünleri kontrol etmek gibi bir dizi işle uğraşmak zorunda kalıyorum, yani zamanımdan harcayıp kârı artırmış oluyorum yine bir anlamı kalmıyor.

Benim asgari ücret kadar kazanç elde etmem için 25 lira kârdan ürün başı günde en az 9 tane satmam lazım. Günde 9 ürünün hem üretimine hem satışına harcadığım o efor da asgari ücrete değmiyor bu kez. Ben bu aradaki dengeyi çözemedim ticaretteki.

Kısaca aydınlatabilirseniz çok sevinirim.
 

MuratCENGEL

Founder @inrove
Admin
Katılım
16 Haz 2021
Mesajlar
41
Tepki puanı
2
Puanları
8
Konum
İzmir
Web Sitesi
www.inrove.com
Hocam aslında işin sırrı çok satabilmek ve cevabı kendiniz vermişsiniz. Asgari ücret için günde 9 satmak gerekiyor ise ve siz rahat geçinmek için günde 40 tane satmalısınız ya işte onu da tam olarak reklamla başarıyorsunuz. Ve tabi iyi ürün satmayla. Ürün kendini satar iyiyse viral şekilde kulaktan kulağa gider. Birde Dünya'nın en iyi işini siz yapıyor olsanız da bunu biz bilmiyorsak bi faydası yok. Bunu reklamlarla gözümüze sokmalısınız. Coca-Cola örneği sizce reklama ihtiyacı var mı?

100 yıldır reklam ve promosyona kazançlarının %60'ı para harcıyorlar. Yani satışa odaklanıp kendi ürününüzü satmanız ve kendi sitenizde satmanız yararınıza olacaktır. Pazaryerlerinde de mutlaka adınız olsun ama asıl amacınız ve reklam yatırımınız kendize olsun.
 
Üst