Amazon.com.tr’de kimler satış yapabilir?

tufan

Yeni Üye
Katılım
19 Haz 2021
Mesajlar
24
Tepki puanı
0
Puanları
0
amzn.jpg

Geçerli bir şirket sicil numarası, Türkiye vergi numarası, e-posta hesabı, banka hesabı ve kredi kartı kullanan herhangi bir şirket Amazon’da satış yapabilir. Şahıs şirketi sahiplerinin T.C. kimlik numaralarının yanı sıra vergi levhalarında yazan şirket vergi numaralarını da yazmaları gerekmektedir.

Kredi kartı, Satıcı hesap bakiyen yeterli olmadığı zamanlarda Amazon satış ücretlerini tahsil etmek için kullanılır.

Amazon.com.tr'de hangi ürünleri satabilirim?

Aşağıdaki kategorilerde ürünlerini satabilirsin: Bilgisayar, Bebek Ürünleri, Elektronik Ürünler ve Aksesuarlar, Ev ve Mutfak Ürünleri, Ev Eğlence Sistemleri, Ev Gereçleri ve Dekorasyon, Fotoğraf Makinesi ve Fotoğrafçılık Ürünleri, Kitap, Kişisel Bakım Aletleri, Ofis Ürünleri, Oyun Konsolları ve Oyunları, Oyuncak & Çocuk Oyunları, Spor ve Outdoor Ürünleri, Telefon ve Aksesuarları, Giyim ve Ayakkabı

Amazon müşterilerinin güvenle alışveriş yapmalarını istiyoruz. Bu yüzden; kalite standartlarının sağlanması, müşteri memnuniyetinin artması için bazı kategorilerdeki bazı ürünler için Amazon.com.tr'de satışa başlamadan önce onay alman gerekebilir. Ürün listelerken onay gerektiren bir ürüne denk geldiğinde sistem senden gerekli bilgileri girmeni isteyecektir.

Amazon.com.tr’de hangi tür ürünlerin satışı yapılamaz?

Amazon.com.tr'de sadece yeni (kullanılmamış) ürünler satabilirsin. İkinci el, kullanılmış, yenilenmiş, el yapımı ve koleksiyon ürünleri şu an için Amazon.com.tr’de satamazsın.

Ayrıca yasa dışı ürünleri, yasa dışı olarak pazarlanan ürünleri veya Amazon politikası tarafından yasaklanan ürünleri de satamazsın. Bunlardan bazıları; reçeteli ilaçlar, yasadışı uyuşturucular, silahlar, mühimmat ve tütün ürünleridir.

Amazon.com.tr’de satıcı hesabı açmak için neye ihtiyacım olacak?

Hesap açmak için aşağıdaki bilgileri sağlaman gerekecek:

1. Kredi Kartı:

Geçerli ve süresi dolmamış bir kredi kartı.

2. Telefon Numarası:

Ülke koduyla birlikte geçerli bir telefon numarası

3. Firma Kayıt Bilgileri:

İşletme bilgisi: İşletme türünü, şirket sicil numarasını ve şirket vergi numarası
Adres: Kayıtlı iş adresi bilgisi

4. Birincil İrtibat Kişi Bilgileri:

Birincil irtibat kişisi, ya hesap sahibinin kendisidir (kayıtlı satıcı) ya da hesap sahibinin adına şirket içinde Amazon'da satıştan sorumlu kişidir. (Hesap sahibinin adına kayıt bilgilerini sağlar. Amazon hesabına erişimi vardır. Ödemeler ve iadeler gibi işlemleri başlatır.) Birincil irtibat kişisinin yaptığı işlemler hesap sahibince yapılmış sayılır.

Sağlaman gerekenler:

Kimlik bilgilerin (geçerli bir pasaport veya kimlik belgesi kullanabilirsin)
Doğum tarihi ve doğum yerin
Cep telefonu numaran

5. Banka Hesap Bilgileri

Kayıt işlemini tamamlamak için banka hesap bilgilerini (TL hesabı) sağlamalısın. Bu hesap, satışlarından elde edilen geliri alman için kullanılacak.
 
Üst